• 0312 865 10 12
  • info@halbes.com

Yeşil ekonomi için Yerli Türbin Yapılacak

Yeşil ekonomi alanında dev yatırımlar yapacağını açıklayan ünlü beyin cerrahı Prof. Haluk Deda, yerli rüzgar türbinleriyle, rüzgardan elektrik üretimi sağlayacaklarını söyledi.

Türkiye’nin ilk Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çiftliği’ni kuran dünyaca ünlü beyin cerrahı Prof. Haluk Deda, dev yeşil ekonomi yatırımları yapmaya hazırlanıyor. Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) yayın organı Ekonomik Denge Dergisi’ne konuşan Prof. Dr. Haluk Deda, “Biz yeşil petrolün üzerindeyiz. Yeşil ekonomi Türkiye’yi uçurur” dedi. Eko-çiftlik haline getirmeye çalıştıkları Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çiftliği’nden kendi elektriklerini kendilerinin üreteceğini belirten Deda, şöyle konuştu:
“Tıbbi bitkilerin içerisinde, insan sağlığına yararlı kimyasal maddeler var. Bu bitkilerin içindeki hammaddeyi alacak tesisleriniz varsa o maddeyi elde edebilirsiniz. Yurt dışından gelip bu maddeleri alıyorlar ve ilaç olarak geri satıyorlar. Biz yeşil petrolün üzerindeyiz. Yeşil ekonomi Türkiye’yi uçurur.
Enerjisini rüzgârdan sağlayacağımız tribünlerin imalatı için uğraşıyoruz. Tamamen doğal bir ortam yaratmaya çalışıyoruz. İstiyorum ki kendi elektriğimi üretip saklayayım. Dünyada da böyle bir şey pek yok aslında. Türkiye’deki makine mühendisleriyle bir araya gelip 50 Kw’lık, yüzde yüz Türk üretimi bir rüzgar tribünü yaptık. TSE’ye müracaatımız da tamam.

Haber Kaynağı: http://www.hurriyet.com.tr/yesil-ekonomi-icin-yerli-turbin-yapilacak-28595620