• 0312 865 10 12
  • info@halbes.com

Yatay Eksenli Rüzgar Türbini Nedir?

Yatay eksenli rüzgar türbinleri de dikey eksenli rüzgar türbinleri gibi uygulama şartları değişkenlik göstermektedir. Yatay eksenli rüzgar türbinleri, redüktörlü, motorlu veya direct drive sisteme sahip olmaktadır. Motorlu dediğimiz sistemler direk redüktöre bağlıdır. Bilinen elektrik motorları bahsedilen devri geçtikten sonra elektrik tüketen bir cihazdan ziyade elektrik üreten bir cihaza geçmektedir. Bu tip rüzgar türbinlerinin en büyük avantajı maliyet olarak verimli rüzgar türbinlerine göre çok ucuz olmasıdır; ancak dezavantajı da yüksek bir rüzgar hızını görene kadar dönmemesidir. Pervaneleri döndürüp elektrik üretebilmesi için istenilen deviri yakalaması gerekmektedir. Bu tip rüzgar türbinleri ülkemiz piyasasında oldukça fazladır; ancak verimli değildir ve çok sık arıza gibi problemler çıkarmaktadır. Yani avantajının yanında getirdiği dezavantajlarda çok ciddi sorunlar oluşturmaktadır. Günümüzde 30 Dakikada bir rüzgar türbini dikilmektedir. 2020 Yılından sonra 15 dakika, 2025 yılından sonra da her 5 dakikada bir rüzgar türbini dikilecektir. Dünyada dikilen rüzgar türbinlerinin neredeyse tamamı yatay eksenli rüzgar türbinidir. Dolayısıyla yatay eksenli rüzgar türbinlerinin önemi yenilenebilir enerji alanında çok fazladır.

Yatay eksenli rüzgar türbinlerinden en verimli olanları kanatlara doğrudan bağlanmış alternatörü olan, ‘Direct Drive Wind Turbine’ olarak geçen doğrudan tahrikli veya doğrudan sürücülü rüzgar türbinleridir. Bu rüzgar türbinlerinde verim oldukça yüksek olup, üretim kayıpları çok düşüktür. Rüzgar türbinlerinde kayıpların düşük olması, en ufak enerjinin bile boşa gitmemesi açısından oldukça önemlidir.

Geleneksel rüzgar türbinlerinin de tamamı yatay eksenli rüzgar türbinleridir. Rüzgar türbinlerinde mil yere paralel olarak uzandığı için yatay eksenli rüzgar türbinleri ismiyle anılmakta olup, geleneksel rüzgar türbinlerinde bugünkü gibi bir mil yapısı yoktu. Tüm bu bilgiler ışığında rüzgar türbinlerinin gelişimini ‘Rüzgar türbinlerinin tarihi yolculuğu’ yazımızda da bulabilirsiniz.

Halbes Enerji olarak, üretimini gerçekleştirdiğimiz rüzgar türbinleri, ‘Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğine’ uygundur; ancak bu kapsamda değerlendirilmez. Çünkü rüzgar türbinlerimiz devlete satış yöntemini benimsemeden vatandaşımızı uzun dönem bağlantı süreçleriyle uğraştırmaz. Devlete elektrik satışı yapıp, daha sonra bunun üzerinden mahsuplaşmaya gitmek oldukça uzun ve yorucu bir süreç olup, bazı noktalarda zaten tıkanma noktasına gelmiştir.