• 0312 865 10 12
  • info@halbes.com

VALİ NECATİ ŞENTÜRK ‘YOZGATIN EKONOMİSİ , ORTAK PROJELER ÜRETİLEREK GELİŞECEK’ DEDİ

Yozgat Valisi Necati Şentürk, ilin ekonomisinin gelişmesi ve refah seviyesinin yükseltilmesi için Oran Kalkınma Ajansı, Üniversite, belediye, özel idare, kaymakamlık ve sivil toplum örgütleriyle birlikte yeni projeler yapmak suretiyle katkıda bulunacaklarını söyledi.

Vali Necati Şentürk, Galata Çamlık Otel’de yapılan ‘Yozgat’ın Gelişimi ve Proje Hazırlama’ konulu toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, il ekonomisi nasıl geliştirebilir, halkın refah düzeyi nasıl yükseltilebilir ve bunun için hangi projelere ihtiyaç duyulduğunu belirlemek için kaymakamların ve mahalli yetkililerin katıldığı bir toplantı düzenlediklerini kaydetti.

Toplantıda görüş alışverişinde bulunduklarını blirten Vali Şentürk, “Toplantı esnasında gördük ki Yozgat, tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda çok zengin bir floraya sahip. Bu konu tek başına memleketimizdeki ekonomik kalkınmaya ciddi destek verebilir. Bunun üzerine yoğunlaşacağız. ORAN Kalkınma Ajansı, üniversitemiz, belediyemiz, özel idare ve kaymakamlarımız ve sivil toplum örgütleriyle birlikte yeni projeler yapmak suretiyle memleketimizin kalkınmasına katkıda bulunacağız.” diye konuştu.

Prof. Dr. Haluk Deda’nın anlattığı tıbbi ve aromatik bitkiler konusunun son derece önemli konular olduğuna dikkat çeken Vali Şentürk, “Dünyada 9 bin endemik bitki var. Bunun 3 bini Türkiye’de yetişiyor. Bu endemik bitkiler bakımından Yozgat çok zengin floraya sahip. Dolayısıyla dünyanın, özellikle tıbbın ihtiyaç duyduğu bir kısım tıbbi bitkileri üretebiliriz. Var olanları korumamız ve geliştirmemiz gerekiyor. Ona ilişkin tesisler oluşturmamız gerekiyor. Çok yakın bir tarihte memleketimizde tıbbi ve aromatik bitkilerin envanterini çıkarmak için bir araştırma yapacağız. Onları nasıl geliştirebilir ve üretebiliriz, tıpta nasıl kullanabiliz çalışmasını yapacağız. Hem AB hem TÜBİTAK, hem de ORAN Kalkınma Ajansı’na verilecek projeler konusunda kaymakamlar ve yerel yöneticilerin eğitimine önem vereceğiz ve bu tür toplantıları bundan sonra da sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Tıbbi bitkilerden ‘Ekinezya’ bitkisinin, Yozgat’ta yetişebilen ve özelliği bakımından Avrupa’da yetişen aynı bitkinin 13 kat fazlası etkili maddeye sahip olduğunun kanıtlandığını vurgulayan Vali Şentürk, şunları kaydetti: “Bu, bizim için çok büyük bir imkan. Yine Yozgat nanesi, Türkiye’deki en kaliteli nanelerden bir tanesidir. Bunun sayıları artırılabilir. Bu tür bitkilerin yakın tarihte, Üniversite ve tarım il müdürlüğümüzle birlikte bir envanterini çıkartacağız. Tespitini yapıp listesini çıkartacağız. Hindistan, naneden mentol üretiyor ve neredeyse dünyada Tekel haline gelmiş. Biliyoruz ki dünyanın en kaliteli nanesi Yozgat’ta yetişiyor. Sırf nane bitkisini kaliteli tarza üretip çoğalmak ve tıbben istifade etmek özellikle kırsal kalkınma açısından önemli bir unsur olabilir. Meyvecilik bakımından gelecekte Yozgat’ı, bölgenin en gelişmiş illerinden bir tanesi haline getirmesini planlıyoruz. Kabalı Projesi gibi projeleri artırmak ve hem onların ihracatını kolaylaştırıcı örgütlenmeye gitmek, pazar sorununu çözmek, soğuk hava depolarında saklanmasına imkan vermek hem de jeotermal Kaynaklar kullanmak suretiyle meyve sebzelerin ve tıbbi aromatik bitkilerin kurutulmasını sağlamaya yönelik bir takım projelerimiz var. Jeotermal Kaynaklar bakımından zengin bir kaynağa sahibiz. Sıfır alfatoksinli kurutma yapmamız konusunda büyük bir şanstır. Türkiye’nin ihraç ettiği ürünlerin başında fındık, fıstık, biber geliyor. Ama onlarda çıkan alfatoksinler bize sıkıntı oluyor. Kuracağımız yeni tesisle sıfır alfatoksinli ürünleri kurutmayı amaçlıyoruz.”

Prof. Dr. Haluk Deda da Türkiye’nin tarım alanında çok büyük potansiyel ve kaynaklara sahip olduğunu söyledi. Deda, “Ülkemizde bunların yetişmesi olmakla birlikte profesyonel bakımdan bir yetiştiricilik henüz yok. Yozgat, bu tip bitki yetiştirmek için en uygun illerden bir tanesidir. Bununla ilgili AB projeleri hazırlayıp sunduk. İnşallah önümüzdeki dönemde hem İç Anadolu bölgesinde Yozgat hem de bütün ülkemizde bu tür bitkilerin daha iyi yetişmesi ve halkımızın sağılığına daha uyunun bir şekilde verilmesi için elimizden gelen bütün çabayı göstereceğiz. İklimi açısından bakınca Yozgat’ta, tıbbi bitki yetiştirme konusunda bir sıkıntı yok. Çocukların beslenmesi çok önemlidir. Özellikle beynin gelişmesi için ilk 3 yıl önemli. Bu dönemde beyin için gerekli proteinleri, özellikle etten ve sütten gelen proteinleri, hayvansal proteinleri düzgün ve uygun bir şekilde vermek zorundayız. Çocuklarımızın beslenmesi açısından da biz kendi ülkemizde yeterli eti ve uygun sütü yetiştirmekle mükellefiz. Önümüzdeki dönemde eti çocuklarımız yemek zorunda, yeterli proteini almazsa çocuklarımızın zekasını etkileyebilir.” şeklinde konuştu.

Vali Şentürk, toplantıda, jeotermal Kaynaklar kullanmak suretiyle kurutulmuş meyve sebzeleri kendisi ve konuklara da tattırarak, Yozgat’ta da bu tür ürünlerin kurutulması için çalışma başlatacaklarını ifade etti.

17.03.2012 …