• 0312 865 10 12
  • info@halbes.com

Tıbbı ve Aromatik Bitkiler

 

Halbes Tarım- Tıbbi ve Aromatik Bitkiler

Halbes tıbbi ve aromatik bitki yatırımını Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü ile yapılan değerlendirme toplantıları sonucunda Yozgat’ta ekinezya üretimi ile projeye başlanmasına karar vermiştir. Bu çerçevede Enstitü bünyesinde bulunan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölüm Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi Sayın Ahmet Bircan Tınmaz danışmanlığında, bu Enstitüden elde edilen tohumlardan, Bursa Karacabey’de bulunan Agromar Fide tesislerinde, 2011 yılında, 50.000 fide yetiştirilmiştir. Yetiştirilen fidelerin dikimi; Yozgat Sarıkaya ilçesine bağlı Akbucak köyü arazileri içerisinde bulunan HALBES Ltd. Şti.’ne ait 10 dönüm tarla, tel örgü ile korumaya alındıktan sonra, Organik Grup Yatırım Danışmanlığı Genel Müdürü Sayın Dr. Ayşe Gün ve Ziraat Yüksek Mühendisi Sayın Ahmet Bircan Tınmaz denetiminde Haziran 2011 tarihinde yapılmıştır.

Tıbbi ve Aromatik bitkiler ile ilgili bu girişim Yozgat’ta ilk kez gerçekleştirildiğinden buraya Yozgat Ticaret Odası ve Yozgat Valiliği büyük ilgi göstermişlerdir. Bu çerçevede Yozgat Ticaret Odası Başkanı Sayın Metin Özışık başkanlığında 18.06.2011 tarihinde Yozgat’ta HALBES Ltd. Şti. ile birlikte “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Paneli” düzenlemiştir.

2014 Yılına kadar Tıbbi ve Aromatik Bitkiler alanında çalışmalarına hız veren HALBES, hem bölgedeki arazi miktarını 250 dönüme yükseltmiş hem de ürün çeşidini arttırmıştır. Ekinezya, Karabuğday gibi ürünlerine, Melisa, Şekerotu, Tıbbi Papatya, Tıbbi Nane, Ak Kekik, İstanbul Kekiği, Lavanta, Adaçayı ve Sarı Kantaron gibi ürünleri de ekerek, hasat yapmaya başlamıştır. Bu yatırımlara paralel olarak Haluk Deda ticari markası adı altında ürünlerini perakakende olarak hem marketlerde hem de internetten satışa başlamıştır. Buna ek olarak Ankara Armada alışveriş ve iş merkezinde yer alan ‘Yaşam Sokağı’nda’ da 2015 Yılının ilk ayları içerisinde açılacak olan cafe ve restorantlarda satışa sunmaya başlayacaktır.

Halbes kalitesi altında yetişen ve Haluk Deda Bitki Çayları markası altında satışa çıkarılan Tıbbi Aromatik Bitki Çayları hakkında hazırlanan broşüre ulaşmak için lütfen tıklayınız!..

 

HALBES bünyesinde yetişen Tıbbi ve Aromatik Bitkiler