• 0312 865 10 12
  • info@halbes.com

Tıbbi Nane

Şifa kaynağı tıbbi nane cildi radrasyondan da koruyor

Sindirime yardımcı olduğu bilinen tıbbi nanenin radyoterapide radyasyonun zararlı etkilerinden cildi koruduğunu gösterir bulgular da ortaya çıktı

Türk Fitoterapi (Bitkilerle Tedavi) Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, tıbbi nanenin tarımının yapıldığını ve kurutulmuş yapraklarının çay olarak kullanıldığını bildirerek, bu çayın bulantı, hazımsızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarında kullanılabileceğinin, Avrupa İlaç Kurumu tarafından da kabul edildiğini bildirdi. Sezik, tıbbi nanenin radyoterapide radyasyonun zararlı etkilerinden cildi koruduğunu gösterir bulguların da ortaya çıktığını hatırlattı.

Sezik, yaptığı yazılı açıklamada, nane yaprağı veya naneden elde edilen uçucu yağın, gıdalarda çeşni, tat-koku verici ve ilaç olarak kullanıldığını ifade etti.

Nanenin yemeklere lezzet katmasının yanı sıra şifalı özelliklerinin de bilindiğini, hatta hazımsızlıkta nane-limon kaynatıp içmenin ilk akla gelen ev ilacı olduğunu anlatan Sezik, şunları kaydetti:

“Anadolu’da yaptığımız halk ilacı araştırmalarında, değişik yabani nane türlerinin yaprak ve uçucu yağının halk ilacı olarak kullanıldığını gördük. Nane çay halinde bilhassa mide ağrıları, soğuk algınlığı gibi hastalıklarda kullanılmaktadır.”

Tıbbi nanedeki şifa

Nane çayının faydalarına dikkati çeken Prof. Dr. Sezik, şöyle devam etti:

“Bitki çaylarında ve eczacılıkta kullanılan nanenin bilimsel adı ‘Mentha piperita’dır. Diğerlerinden ayırmak için bu naneye ‘tıbbi nane’ diyoruz. Tıbbi nanenin tarımı yapılır ve kurutulmuş yaprakları çay olarak kullanılır. Bu çayın bulantı, hazımsızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarında belirtileri giderici olarak kullanılabileceği Avrupa İlaç Kurumu tarafından da kabul edilmiştir. Pek çok bilimsel kitapta, bu kullanılışların yanında gaz giderici, sindirim sistemindeki kasılmaları azaltıcı, safra salgısını artırıcı olarak da kullanılabileceği kayıtlı. Son yıllarda antioksidan, ağrı azaltıcı etkilerinin bulunduğu ve bilhassa radyoterapide radyasyonun zararlı etkilerinden cildi koruduğunu gösteren araştırmalar da yayınlandı. Kısacası tıbbi nane şifalı, yararlı bir bitkidir.”

Tıbbi nanenin şifalı etkilerinden yararlanılması için öneride bulunan Prof. Dr. Sezik, şu bilgileri verdi:

“Nane yaprağı ya tek başına veya benzer etkilere sahip başka bitkilerle olan karışımlar halinde kullanılır. Piyasada bu şekilde hazırlanmış poşet bitki çaylardan bir adetini fincana koyup üzerine çok sıcak olmayan (çok sıcak olursa kokulu maddeyi kaybedebilirsiniz) su ilave edip 5 dakika civarında bekletip içtiğinizde rahatladığınızı hissedeceksiniz. Reflüsü olanlar nane çayı içmemeli, reflüyü artırabilir. Nane çayı içmek için midenizde rahatsızlık hissetmeyi beklemeyin, diğer şifalı etkilerinden yararlanmak için nane çayını daha sık içmekte yarar var.”

Pazar veya aktardan alınan nanenin türünün farklı olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Sezik, “Pazardan alınan nane, başka bir nane türüdür. Kimyasal yapısı biraz farklıdır. Dolayısıyla etkisi de değişik olur. Eğer, aktardan nane alıp çay gibi demleyip içiyorsanız, pazardan taze nane alıp yapraklarını kurutup kullanın daha iyi. Tabii en iyisi kalitesi belli hijyenik şartlarda hazırlanan, tıbbi nane içeren poşet çayları kullanmaktır” ifadelerini kullandı.