• 0312 865 10 12
  • info@halbes.com

Tıbbi Nane

tıbbi-nane1.jpg (4958×7017)

Anavatanı: Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika

Ülkemizde doğal yetişme alanları: İlk olarak Adana’da küçük çapta kültür ekimiyle başlanmıştır. Daha sonra yayılmıştır.
Diğer isimleri:  Bahçe nanesi, Kara nane, Biberi nane, Fülfüli nane, İngiliz nanesi,Misk nanesi

Hikayesi: Tek yıllık bir bitkidir. İnce, dallanmış kökleri vardır. Dallanmış veya dallanmamış dik veya yarı dik, 50-60 cm yükseklikte saplara sahiptir. Yapraklar çeşitlere göre değişmekle birlikte genellikle yumurtamsı uzun, taban kısmı küt, az dişli ve saplıdır. Tabandan itibaren dallanma veya dallanmayan sap veya yapraklar çıplak ve zayıf tüylüdür. Yaprak rengi açık yeşilden koyu yeşile kadar değişir. Az veya çok fazla olan yaprak yüzü bazen de dalgalıdır. Büyük veya küçük yapraklar vardır. Çiçek sapın ucunda bulunur. Çiçekler genelde altısı bir arada bulunan başak görünümündedir. Meyvenin yüzeyi kırışık ve damarlıdır. Rengi koyu kahverengidir.

Neden Halbes’in Tıbbi Nane’sini tercih etmelisiniz?
Tıbbi Nane gelişim alanı olarak bir çok yerde yetişme imkanı bulan tek yıllık bir bitkidir. ‘Tıbbi ve Aromatik Bitkiler’ çiftliğinde ürettiğimiz Tıbbi Nane sahip olduğu ‘İyi Tarım Uygulamaları’ sertifikası sayesinde diğerlerinden farklılık göstermektedir. Yaptırmış olduğumuz analiz sonuçları da ürettiğimiz ‘Tıbbi Nane’nin kalıntı içermediği ve çok daha kaliteli olduğunu ortaya koymuştur. Sizlerde ürün alırken, ürünlerinizin sertifikalı olup olmadığına lütfen dikkat ediniz. Unutmayınız ki bu sertifikalar, yetiştirdiğimiz ürünlere özen gösterdiğimizi ve uluslarası standartlara göre bardağınıza/sofranıza geldiğini ifade eder. Nitekim bu yolla da sağlığınız için en uygun ve en kaliteli şartlarda yetiştirdiğimiz ürünleri ortaya koyarak, sizlere sunduğumuzu göstermektedir.

Faydaları:

Hazırlanışı: Yarım veya bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış kuru yaprağı dallarına bir su bardağı dolusu kaynar suyu eklenir ve üstü kapalı olarak 4-5 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak içilir. French Press’le yapılması da önerilir. Aynı bitki oranlarını French Press’te uygulayarakta güven içerisinde içebilirsiniz

 

HALBES bünyesinde yetişen TIbbi ve Aromatik Bitkiler