• 0312 865 10 12
  • info@halbes.com

Stevia (Şeker Otu)

stevia

Paraguay yerlileri tarafından “tatlı ot ve ballı yaprak” olarak adlandırılan, Türkiye’de “şeker otu” olarak da bilinen “stevia rebaudiana” adlı bitki, 1887 yılında Güney Amerikalı bilim adamı Antonia Bertoni tarafından keşfedilmiş bir bitkidir.  Sakkaroz’a göre 250-300 kat daha fazla tatlandırıcı özelliğe sahip olan şeker otu, aspartam gibi yapay tatlandırıcılara alternatif olarak kullanılmaktadır.

Hiç şeker içermeyen, sıfır kalorili, bir o kadar da tatlı olan bu bitki, Avrupa ve Amerika’da yıllardır doğal tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde ilk olarak Antalya, Ödemiş, Burhaniye ve Şanlıurfa’da yetiştirilmeye başlanmıştır. Buna rağmen Türkiye’de şu anda bu bitkiyi işleyecek sanayi tesisi mevcut bulunmamaktadır.

Neden Halbes’in Şeker Otu’nuı tercih etmelisiniz?

Stevia (Şeker otu) gelişim alanı çok geniş olan çalımsı bir bitkidir. ‘Tıbbi ve Aromatik Bitkiler’ çiftliğinde ürettiğimiz Şeker Otu 2014- 2015 yılları arasında gerçekleştirilecek olan ‘İyi Tarım Uygulamaları’ sertifikasyon işlemince listeye eklenecektir. Ancak diğer ürünlerin sahip olduğu yüksek kalite ve analiz sonuçları göz önünde bulundurulursa stevia için gösterdiğimiz özen diğer ürünlerimizden daha az değildir. Unutmayınız ki, yetiştirdiğimiz ürünlere özen gösterdiğimizi ve uluslarası standartlara göre bardağınıza/sofranıza geldiğini ifade eder. Nitekim bu yolla da sağlığınız için en uygun ve en kaliteli şartlarda yetiştirdiğimiz ürünleri ortaya koyarak, sizlere sunduğumuzu göstermektedir.

STEVİA EKİMİ 

HALBES bünyesinde yetişen TIbbi ve Aromatik Bitkiler