• 0312 865 10 12
  • info@halbes.com

Sarı Kantaron

IMG_2671

 Anavatanı: Amerika, Asya

Ülkemizde doğal yetişme alanları: Amerika’dan Asya’ya arasında yer alan topraklarda, toprak cinsi ayırt etmeksizin yetişebilmektedir.

Diğer isimleri: Binbirdelik otu, kanotu, yaraotu, kılışotu, mayasılotu,

Hikayesi: Gerginliğin ve yersiz stresin düşmanı olarak bilinen sarı kantaron genelde yetişme yerleri yeşilliğin hakim gösterdiği alanlardır. Bilhassa bayır, yayla, köy ve küçük tepeler bitkinin yerleşim merkezleridir. Çiçeklerinden ve kök kısmından faydalanılan bu bitki inanılmaz derece de sağlıklı yolların kapılarını açtığı bilinmektedir. Yazın çiçeklerini açan sarı kantaron kışın yapraklarını döker. Şemsiye biçiminde olan çiçekleri, altın sarısına hâkim bir renkte, 5 parçadan oluşmaktadır ve kenarlarında koyu siyah renkli tüyler ile çevrilmiş bir yapıdadır.

Neden Halbes’in Sarı Kantaronu’nu tercih etmelisiniz?

Sarı Kantaron gelişim alanı çok geniş olan odunsu bir bitkidir. ‘Tıbbi ve Aromatik Bitkiler’ çiftliğinde ürettiğimiz Sar Kantaron sahip olduğu ‘İyi Tarım Uygulamaları’ sertifikası sayesinde diğerlerinden farklılık göstermektedir. Yaptırmış olduğumuz analiz sonuçları da ürettiğimiz ‘Sarı Kantaronu’nun kalıntı içermediği ve çok daha kaliteli olduğunu ortaya koymuştur. Sizlerde ürün alırken, ürünlerinizin sertifikalı olup olmadığına lütfen dikkat ediniz. Unutmayınız ki bu sertifikalar, yetiştirdiğimiz ürünlere özen gösterdiğimizi ve uluslarası standartlara göre bardağınıza/sofranıza geldiğini ifade eder. Nitekim bu yolla da sağlığınız için en uygun ve en kaliteli şartlarda yetiştirdiğimiz ürünleri ortaya koyarak, sizlere sunduğumuzu göstermektedir.

Faydaları

Hazırlanışı: Yarım veya bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış kuru yaprağı dallarına bir su bardağı dolusu kaynar suyu eklenir ve üstü kapalı olarak 4-5 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak içilir. French Press’le yapılması da önerilir. Aynı bitki oranlarını French Press’te uygulayarakta güven içerisinde içebilirsiniz

HALBES bünyesinde yetişen TIbbi ve Aromatik Bitkiler