• 0312 865 10 12
  • info@halbes.com

Rüzgar Türbinlerinin Parçaları Nelerdir?

Rüzgar türbinlerinin parçaları, anayapı bileşenleri, nelerdir sorusuna cevap arayacağımız bu yazımızda rüzgar türbinleri hakkında temel bilgiler de içerecektir. Rüzgar türbinlerinin sürekli geliştiği her geçen gün daha verimli hale geldiği göz önüne alınırsa, Dünya’da kurulu rüzgar gücünün de her geçen gün arttığı gerçeğine ulaşılabilir. Peki rüzgar türbinlerini her geçen gün daha verimli hale getiren, makine bileşenleri nelerdir? Yani rüzgar türbinlerini elektrik üretim cihazı haline getiren, kanatların dönmesiyle elektrik üreten bu sistemin ana bileşenleri nelerdir? Rüzgar türbinlerinin kanat malzemesinde neler vardır? Kanatı hangi malzemeden yapmak efektif olacaktır? Rüzgar türbinlerinde makine ömrü ne kadardır? Tüm bu soruların cevapları aşağıdaki yazımızdadır.

Rüzgar türbinlerini ana başlıkta ikiye ayırabiliriz. Bunlar dikey eksenli rüzgar türbini ve yatay eksenli rüzgar türbinidir. Dikey eksenli rüzgar türbinleri enine dönen rüzgar türbini, yatay eksenli rüzgar türbini de boyuna dönen rüzgar türbini olarak bilinir. Bu iki türbinle ilgili yazılarımızı ayrıca bulup okuyabilirsiniz. Çünkü bu iki tip rüzgar türbinleri de kendi içerisinde ayrılır. Bu yazılarımızda da çalışma prensipleri ve verimlilik üzerine detaylarımızı bulabilirsiniz. Dikey eksenli rüzgar türbinleri genelde redüktörlü veya kayış kasnaklı sisteme sahip olurlar; ancak tamamı için geçerli değildir. Dikey eksenli rüzgar türbinlerinin redüktörlü sisteme sahip olmasının en büyük nedeni, alternatör maliyetlerinin çok yüksek olmasıdır. Rüzgar türbinlerinde dönüş hızı yani devir yüksekliği ve verimlilik arasında ciddi bir korelasyon ilişkisi vardır. Rüzgar türbinleri ne kadar hızlı dönerse maliyetleri de o kadar uygun olur. Çünkü maliyet kalemlerinden en ciddisi olan alternatörün elektrik verme hızı ne kadar erkene çekilirse alternatör çapı o kadar büyüyecek ve maliyette buna bağlı olarak artacaktır.

Rüzgar türbinlerinin ana bileşene alternatör, kanat, hub, otomasyon, rulmanlar, mil, redüktör (seçime bağlı olmak üzere), direk, invertör, aküdür. İnvertörün çalışma prensibiyle ilgili detayları da ilgili yazımızda bulup okuyabilirsiniz. Alternatörlerin çalışma prensipleriyle ilgili yazımızı da http://yenenerji.blogspot.com/ adresinden okuyabilirsiniz. Alternatör yapımı her ne kadar yeniden Amerika’yı keşfetmek gibi görünmese de yapımınıda ciddi ‘know-how’ları gerektirmektedir.

Rüzgar türbinleriyle ilgili bilinmesi gereken rüzgar enerjisinin bir akışkan olduğudur. Rüzgar bir akışkan olduğu için bu akışkanı ne kadar iyi yakalarsanız, o kadar fazla enerji üretebilirsiniz demektir. Klasik kanat olarak bilinen rüzgar türbinleri kanatları NACA profiline sahiptir. NACA profilide rüzgar enerjisini belli oranlarda yakayabilir. Halbes Enerji’nin baş mühendisine ait patentli kanat profili olan ‘Yücel İKİLİ’ kanat profili ile rüzgar enerjisini diğer kanat profillerinden yüzde 43 daha fazla yakalar. Dolayısıyla diğer rüzgar türbinlerinden daha verimli olup, Türkiye’nin rüzgar haritasına da uygundur. Rüzgar türbinlerinin kanatlarının imalat süreci olan sistemler değişkenlik gösterebilir. Bu konuyla ilgili detayları, rüzgar türbinlerinin kanat imalatı ve kanatların projelendirmesiyle ilgili yazımızda bulabilirsiniz.

Rüzgar türbinlerinin diğer parçası olan hub, kanat kontrollerinin aktif olarak sağlandığı güvenliğin temel olarak oturtulduğu en önemli parçalardan birisidir. Aktif pitch kontrolünün yapıldığı bu bölümde kanatların açısını açıp kapatacak pistonlar yer alır. Büyük rüzgar türbinlerinde motor vasıtasıyla gerçekleştirilen bu sistem, küçük rüzgar türbinlerinde (IEC 61400-1 kapasitesine sahip rüzgar türbinleri), mekanik ve hidrolik olarak gerçekleştirilir. Rüzgar türbinlerinde bu parçanın ciddi bir ‘know-how’ı vardır.