• 0312 865 10 12
  • info@halbes.com

Rüzgar Türbinlerinin gücü ne kadardır?

Rüzgar türbinlerinin gücü, rüzgar türbinlerinin kapasitesi ne kadardır? Yani ne kadar elektriği ne kadar sürede üretebilirler? Bu oldukça değişkendir. Rüzgar türbinleri 10 Watt üretiminden 9 MegaWatt’a, kadar üretim yapabilirler. Yani 100kW bir rüzgar türbini de varken, bunun tam 90 kat büyüklüğünde rüzgar türbini de yapılmaktadır. Dünya’da hali hazırda karada çalışan rüzgar türbinlerinin çok büyük kısmını 2mW – 4mW arasındaki rüzgar türbinleri oluşturmaktadır. Türkiye rüzgar sınıflandırması açısından orta rüzgarlı bölgeler kısmına girmektedir. Yani bizim ülkemizde Danimarka’daki rüzgar gücü gibi bir güç yoktur. Hollanda’nın rüzgar gücü de Türkiye’nin rüzgar gücü kapasitesinden ve potansiyelinden daha fazladır. Bu ülkeler bütün enerjilerinin çok büyük bir kısmını rüzgar enerjisinden elde etmektedir. Rüzgar türbinlerinin kapasitesi bu ülkelerde daha fazladır. Örneğin Türkiye rüzgar gücü bakımından orta rüzgar bölgelere girdiği için, 2mW rüzgar gücüne sahip bir türbinde yaklaşık 35 metre olması gereken kanat uzunluğu Türkiye’de bu uzunluk 50 metrelere kadar çıkmaktadır; ancak kanat uzunluğu artsa bile toplam kapasite artmamaktadır.

Kanat uzunluğunun artması toplam kapasiteyi etkileyen bir unsur olmamakla birlikte, nominal denilen yani kendi gücüne ulaşması için gereken rüzgar hızını anlatmaktadır. Hollanda, Danimarka veya herhangi bir Iskandinav ülkesi için kanat boyları 35m kalması 2mW gücü vermesi anlamına gelmektedir. Yani ülkemizde birim maliyetlerin Avrupa ülkelerinden fazla olmasının bir diğer sebebi de Türbin maliyetlerinin daha yüksek olmasıdır. Rüzgar türbinlerinin maliyetlerinin Türkiye’de yüksek olmasıyla ilgili analiz yazımızı da web sitemizden bularak okuyabilirsiniz.

2mW rüzgar türbini demek, sürekli olarak 2mW üretmesi anlamına gelmez. Zaten bu türbin ne kadar sürede 2mW enerji üretimine ulaşır bu konuyla ilgili detayları da aşağıdaki gibi açıklayabiliriz. Örneğin, aracınız 100km/h hızla giderken, gaza bastığınızda 100 km hızla gider; ama 100 km yol katetmiş olmazsınız. Anlık olarak yaklaşık 100 metre gidebilirsiniz. Eğer siz 1 saat boyunca 100km hızla giderseniz 1 saat sonunda 100km yolu katetmiş olursunuz. Yani rüzgar türbinleri de 2mW üretime ulaşabilmesi için 1 saat boyunca dakika da 20 devir yaparak dönmesi gerekmektedir. Rüzgar türbinlerinin aşırı hızla dönmesi de istenmeyen bir durumdur, ciddi sorunları beraberinde getirir. Büyük rüzgar türbinleri kapsamına giren türbinler için en ideal dönüş hızı dakikada 20 turdur. Bu dönüş hızını yakalamış rüzgar türbinleri nominal elektrik üretimlerini 1 saat sonucunda gerçekleştirirler; ancak unutmamak gerekir ki 15 devirle dönerken de bir elektrik üretimi vardır, sadece nominal değildir. Sonuç olarak rüzgar türbinleri çeşitli güçlerde üretilmiştir, üretilmektedir. Halbes enerji olarak 100Watt ile 250kW arasında rüzgar türbinlerini yüzde 100 yerli olarak üretmekteyiz. Rüzgar türbinlerinin kullanım alanlarını da ilgili yazımızdan okuyarak konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.