• 0312 865 10 12
  • info@halbes.com

Rüzgar Türbinleri Elektronik Aksamları

Rüzgar Türbinlerinin oluşturan bir çok parça vardır. Bunlardan en önemlileri şüphesiz ki elektriğin üretilmesini sağlayan alternatör ve diğer elektronik parçalardır.

Rüzgar türbinleri ve yenilenebilir enerji kaynaklarından olan bu sistemlerin parçalarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Elektrik Sistemi

Alternatör

Alternatör, çok kutuplu, asenkron veya senkron alternatördür. Çeşitli güçlere göre alternatör seçimi özenle yapılmaktadır. Öyle ki, Halbes Enerji olarak 10kW’a kadar olan sistemlerde PM Alternatörlü Direct Drive teknolojisine sahip son teknoloji, düşük devirli olacak şekilde imalat planlanmaktadır. 10kW ve üzeri güçlerde, PM Alternatöre sahip, redüktörlü hibrit sistemleri kullanmaktadır. Daha uygun maliyet isteyen müşterilerimize ise asenkron veya senkron alternatör tercih edilmektedir. Alternatör tamamen kapalı fan soğutmalı olup, fan doğrudan mil üzerine monte edilmiştir. Rulman yağlaması meme ile sağlanır. Üretilen güce göre sıralı olarak devreye giren kondansatör grubu vardır.

Hibrit Çalışma Yeteneği (ON-OFF GRİD)

Halbes rüzgar türbinleri her senaryoda hibrit çalışmaya uygundur. Hibrit çalışma mantığı şu şekilde sıralanabilir:

 

Şebeke (Grid) Bağlantısı

Kamu şebekesine türbin bağlantısı, yerel elektrik dağıtım şirketi tarafından yapılır. Yapılan son düzenlemeler ve enerji üretim sektöründe yaşanan değişikliklerden dolayı kullanıcının kendi enerjisini üretebilmesine olanak sağlanmıştır. Uygulama ile ilgili kanun maddeleri 2017 sonunda yayınlanmış olup, uygulama çalışmalarına 2018 Şubat itibariyle başlanmıştır. Konuyla ilgili detaylı bilgi edinmek için Enerji Bakanlığı’nın Lisanssız Elektrik Üretimi kanununu inceleyebilirsiniz. Daha ufak güçlerde bireysel tüketimin karşılanması amacıyla merak edilenlerin öğrenilmesi için de, EPDK 10 kW a Kadar Lisanssız Elektrik Üretim Tesislerine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında duyurusunu okuyarak bilgi sahibi olabilir

Firmamız da üretimlerini şebeke bağlantısı olmadan, şebeke izinlerine tabi olmadan, şebeke ile hibrit çalışabilecek şekilde gerçekleştirmektedir. Özellikle 10 kW’a kadar uygulamada kolaylıklar sağlayan kanunun çıkmasından önce lisanssız elektrik üretime dahil olmak çok daha zordu. Bu kanunla  ülkemizde yenilenebilir enerjinin önünün hızla açılacağına inancımız tamdır.

Şebeke (grid) bağlantısının detaylı tasarımı, yerel yetkililer ve elektrik şirketi düzenlemelerine bağlıdır. Türbinlerimizin kontrol kabininden üretilen güç, frekans ve gerilimi şebeke (grid) girişi için uygundur.

 

Solar tracker, ikili kanat rüzgar türbini

Hibrit yenilenebilir enerji tesisi

Kabin

Türbinlerimizin kabinlerinde tamamen açılabilir kapaklar kullanılmaktadır. Aktarma organlarını taşıyan şasi çelik konstrüksiyondan imal edilmektedir. 50 kW ve üzeri rüzgar türbinlerimizde yön alma (Yaw bearing) yatağı aracılığı ile kuleye monte edilir. 50 kW ve altı rüzgar türbinlerimizde yön sistemi 360 Derece kuyrukla sağlanır. Kabin tasarımı yapılırken, bakım süresince müdehale

kolaylığı, bakım işleminin kolaylığı gibi çok önemli konular hesaplanmıştır. Rüzgar türbinlerinin bakımı kabin içerisinden yapılmaktadır. 10kW ve üzeri rüzgar türbinlerinde kabine geçiş direk içerisindendir ve müdahele de buradan yapılır.