• 0312 865 10 12
  • info@halbes.com
Rüzgar Türbini Nedir? Parçaları Nelerdir? Yenilenebilir Enerji Nedir?

Halbes Enerji, Rüzgar Türbinleri Teknik Özellikleri Hakkında bilmek istediklerinize cevap veriyor,

Halbes rüzgar türbinlerinin dizaynı, uluslararası düzeyde benzersiz olup, Halbes Enerji’nin patentli tasarımıdır. Türbinlerimiz, 25 yılı aşkın rüzgar enerjisi deneyimi ile onaylanmış üst düzey tasarımın sonucudur. Tasarımlarının tamamında son teknoloji ürünleri kullanırken, iç dizayn ve dış mekanik tasarımın anahtar kelimesi ‘güvenlik’ ve ‘sürdürülebilirlik’ olmuştur. Rüzgar türbinlerimizde bakım maliyetleri düşük, verimlilik yüksektir.

Rüzgar Türbinleri Mekanik Yapıları

Rotor Türbinlerimizin rotoru 3 kanatlı olup, kanat montajı aktif açı ayarlı (aktif pitch kontrol) biçimde tasarlanmıştır. Kanatlar çift sıra bilyeli rulmanlara montaj edilmektedir. Kanat açıları türbinin nominal güç değerini aştığında otomatik olarak değişmektedir. Böylece devir düşürülerek, gücün istenilen düzeyin üzerine çıkılması engellenmektedir. Aşırı rüzgar hızlarında (gust rüzgarları) ani tepkime vererek kanat açıları hızla değişmektedir. Bu sayede türbine gelen rüzgar yükü en aza inmektedir. Bu sistemi çalıştıran tasarım, 10kW ve üzeri türbinlerde otomasyon ve hidrolik kontrol mekanizmalarından oluşurken, 10 kW ve altı rüzgar türbinlerinde mekanik aktif pitch kontrollüdür.

Halbes Rüzgar Türbinleri üretiminde, 1kW ve üzeri rüzgar türbinlerinin tamamında aktif pitch kontrol kullanır. Bunun en önemli nedeni, şiddetli rüzgarlarda küçük rüzgar türbinlerinin parçalanmasıdır. Halbes rüzgar türbinlerinde merkez kaç kuvvetinden faydalanarak tasarlanan ve patentlenen aktif pitch kontrol sistemini kullanır

Rüzgar Türbinleri Kanatları

Kanatlar vinil-ester reçineden, cam elyaf (GF) formülü ile HALABES’e ait özel kalıplarda üretilmektedir. Malzeme özelliği gereği, güçlü ve esnektir.

Kanat tasarımlarında patentli ‘YÜCEL KANAT PROFİLİ’ kullanılmaktadır.

*’Yücel Kanat Profili’ özellikleri;

– CL kaldırma katsayısı 3,2’dir. Laboratuvar çalışmalarıyla kanıtlanmıştır.

– Kaldırma kuvveti kanat dönüş yönündedir.

-Yüksek basınç, firar kenar düzleminde olup, CD sürükleme kuvveti de kanat dönüş yönündedir.

– Aşırı rüzgar hızlarında profilin ön ve arka yüzeylerindeki basıncı orta kanaldaki basınç nötrüze etmektedir. Bu sayede kanat kırılma riski minimize edilerek kanat ömrü uzamaktadır.

– Kanatlar 1,5 m/s rüzgar hızında çalışmaya başlar, nominal güç üretimine ise 10 m/s’ de ulaşır. – Aerodinamik yapısı sayesinde gürültü seviyesi standartların oldukça altındadır.

Halbes Enerji olarak üretimini gerçekleştirdiğimiz ve yenilenebilir enerjinin en önemli parçası olan rüzgar türbinleri sayesinde ülkemizin yenilenebilir enerji ihtiyacına cevap verebilecek en ciddi firmalardan birisi olarak çalışmaya devam ediyoruz.

Halbes Enerji, yerli ve milli yenilenebilir enerji teknolojilerini ülkemize kazandırmak için her gün daha fazla çalışıyor ve çalışmaya devam edecek. Rüzgar türbinleri alanında Dünya’da patentli olarak üretim yapan bir kaç firmadan birisi olan HALBES YENİLENEBİLİR ENERJİ, ülkemizin yükselen değerlerinden birisidir.