• 0312 865 10 12
  • info@halbes.com

PM Alternatörlü Yerli Rüzgar Türbinleri ve Türkiye İçin Önemi

 

PM Alternatörün Yerli olarak üretilmesinin ne kadar önemli olduğu konusuna daha önceki yazılarımızda detaylı bir şekilde anlattık. PM Alternatörü yani Permament Magnet denilen, ‘Sabit Mıknatıslı’ rüzgar türbinlerinin yapılması, gerçek bir rüzgar türbini yapmanın ilk adımlarındandır.

Kendinize ait, yüksek verimliliğe sahip bir alternatör yapılmadığı sürece, rüzgar türbininiz istediği kadar dönsün elektrik üretmeyecektir. Aslında yerli rüzgar türbinlerinde kanat ve alternatör birbirini tamamlayan en önemli iki etkendir. Rüzgar türbinlerinin verimli çalışabilmesi için bu iki sistemin birbirini eksiksiz bir şekilde tamamlaması gerekmektedir. Aksi taktirde büyük emek verilerek, büyük sermayelerle yapılmaya çalışılan rüzgar türbinleri malasef istenilen ölçüde verimli olamayacak gerek rüzgar enerjisi yatırımcısını gerekse yerli üreticiyi hayal kırıklığına uğratacaktır.

Yatay milli ve/veya dikey milli yerli rüzgar türbinlerinin imal edilmesinde en önemli aşama dediğimiz gibi yerli ve gerçek bir alternatörün yapılmasıdır. Büyük yani IEC 61400-2, rüzgar türbinlerinin standartı olan tarama alanı 200m2’den daha büyük alana sahip rüzgar türbinlerinde asenkron motor ve redüktör sistemiyle verimli rüzgar türbinleri yapılabilmektedir. Yani aslında sahip olduğunuz çamaşır makinesinin motoruyla rüzgar türbini yapabilmeniz mümkün.

Kendi rüzgar türbinimi ya da rüzgar ‘türbünümü’ (bu bir yanlış yazımdır) nasıl yaparım bölümü? sonraki yazılarımızda detaylı bir şekilde anlatılmaya çalışılacaktır. Teknik anlamda gerçek rüzgar türbini yapmak, ilk bakışta kolay gelse de aslında oldukça zordur ve kendisine özel ‘know-how’ları olan bir sisteme sahiptir. Önceki konuya dönülecek olursa, büyük rüzgar türbinlerinde kullanılan asenkron motor ve redüktör sistemiyle gerekli kompanzasyon sistemleriyle rüzgar türbinlerinin elektrik üretmesi ve bunu inter-collecte sisteme yani rüzgar türbinin ürettiği elektriği şebekeye satmasının sistemi bilinmekte ve hali hazırda yabancı rüzgar türbinleri üreticileri tarafından uygulanmaktadır. 

Yerli rüzgar türbini üreticileri büyük çapta rüzgar türbini imalatı yapmadıkları için asenkron motorların dönme torkuna ve kaldırma kuvvetine ulaşmasını bekleyemez. Özellikle küçük rüzgar türbinlerinde redüktörlü ve asenkron motorlu sistemler için, sistemin uygulanması son derece zordur. Halbes Enerji tarafından 2018 yılında TUBİTAK tarafından kabul edilen sistemle, ülkemizde yerli asenkron motora sahip, düşük maliyetli, yüksek getirili rüzgar türbini projesi uygulanmaya başlamıştır.

Halbes yenilenebilir enerji olarak, küçük ölçekli rüzgar türbinlerinde bu sistemin uygulanabilmesi için en büyük farkımız yine tarafımıza patentlenmiş olan ‘Yücel İKİLİ Kanat Profilidir.’ Yücel İkili kanat profiliyle, CL Kaldırma katsayısı, İstanbul Teknik Üniversitesi laboratuvarlarında yapılan çalışmayla kanıtlanmıştır. Halbes İkili Kanat Profilinin Kaldırma Katsayısı 3.2’dir ve diğer rüzgar türbini kanatlarına göre yerli bir tasarıma ve imalat sürecine sahiptir. Dünya’daki bütün rüzgar türbini kanatlarından en az yüzde 43 daha verimli olduğu kanıtlanmıştır.

Halbes yerli bir rüzgar türbini üreticisi ve uygulayıcısıdır. Gerek yurt içi gerekse yurt dışı projelerinde, finansman ve kredi desteğinde, devlet desteklerinin faydalandırılması konusunda bizimle iletişime geçebilirsiniz. Halbes yenilenebilir enerji, yüzde 100 Yerli üretim yapan, yerli bir imalatçı firmadır. 500 Watt, 1000 Watt, 2500 Watt, 5000 Watt, 10000 Watt, 20000 Watt, 50000 Watt, 100000 Watt ve 250000 Watt rüzgar türbinlerini imalatını, montajını, servisini ve bakım hizmetlerini sürdürmektedir.

Rüzgar türbinleri hakkında bilmek istediğiniz bütün soruları firmamıza E-Mail atabilirsiniz.

Belirtilen en kısa süre içerisinde yerli rüzgar türbini sorularınıza en net cevaplar alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Çünkü Halbes Yenilenebilir Enerji, alanında en profesyonel çözümleri sunar ve rüzgar enerjisi bizim işimizdir.