• 0312 865 10 12
  • info@halbes.com

Misyon ve Vizyon

HALBES 2010 yılında Türkiye’de Tarım, Hayvancılık, Enerji ve Makine sektöründe değişik bir işletme yönetimi kurmak amacı ile Ankara’da kuruldu.

Hepimizin ve özellikle çocuklarımızın geleceğinin sağlıklı beslenmeden geçtiği açıktır.

En az bunun kadar önemli bir diğer konu da uygun bitkilerin kullanımı ile hastalıkların oluşumunu önlemek ve hastalıkla vücudumuzun etkin mücadele etmesini sağlayabilmektir.

HALBES kurulurken Tarım ve Hayvancılık alanında bu amacını gerçekleştirmek için ülkemizin Avrupa Birliği ile entegrasyonu çerçevesinde öncelikle Avrupa Birliği Tarım ve Hayvancılık Projelerine başvurular yapmıştır. Amacımız Tarım Sanayisini geliştirerek kurumsallaşmak ve halkımız ile birlikte büyümektir. Bu çerçevede HALBES Ankara’da kurulan bir şirket olmasına karşılık, Yozgat’ta bir şube açarak Tıbbi ve Aromatik bitkiler ve Tıbbi Bal ile ilgili Türkiye’deki ilk Tıbbi ve Aromatik Bitkiler ve Tıbbi Bitki Üretim Çiftliğini kurmuştur.

HALBES, kuruluş amacı çerçevesinde Yozgat Organize Sanayi Bölgesinde bir fabrika binası almıştır. Bu fabrika binasında kurutma makinelerinin üretimini yapmaya devam etmektedir. Unutulmaması gerekir ki kaliteli gıdaların on iki ay boyunca ilk günkü tazeliğinde ulaşılabilmesi için kaliteli kurutma sistemleri şarttır.

HALBES, enerji alanında yatırımlarını yenilenebilir enerji kaynağı olan rüzgar türbini üzerinden gerçekleştirmektedir. Geliştirdiği sistemle ‘dünyanın en verimli rüzgar türbini sistemlerinden’  birisine sahip olan mühendisimiz Yücel HÖKELEK ile 50 Kw’lık rüzgar türbini çalışmalarında sona gelinmiştir. Yapılan anlaşmalar doğrultusunda, en kısa sürede enerji üreteceği günü beklemektedir.

HALBES Kapari bitkisi yetiştirilmesi ile ilgili araştırmalarını tamamlayarak Çorum ili Dodurga ilçesinde kaparinin doğal yerleşim yeri olan 150 dönümlük bir araziyi kiralayarak 50.000 kapari fidesini 2011 yılında dikmiştir. 2013 yılından itibaren Osmanlı Mutfağı’nın gözdesi olan Dodurga – Berk üretimine başlamıştır. Bu çerçevede Kapari üretimi 2014 yılı itibariyle yıllık 10 ton civarında gerçekleşmektedir ve bu sayının her sene daha da artması öngörülmektedir. Dodurga ilçesinin meşhur olan ayva meyvesi dikkate alınarak 2013 yılında 300 adet ayva fidesi dikilmiş ve gelecek yıllarda her biri yaklaşık 1 kg  ağırlığına ulaşabilen ayva meyvelerinin üretimini de gerçekleştirecektir.

HALBES Çorum ili Dodurga ilçesinde yatırımlarını kurduğu HMC NATUREL adlı şirketi ile sürdürmektedir.

HALBES Hayvancılık alanındaki yatırımları için Kars ilini seçmiş ve burada KURAS adlı şirketi kurarak TKDK IPARD PROGRAMI çerçevesinde 300 baş damızlık koyun işletmesini 2011 yılında faaliyete sokmuştur.