• 0312 865 10 12
  • info@halbes.com

Meyveciliğin Önemi

meyvecilik (2)

MEYVECİLİĞİN ÜLKEMİZDEKİ DURUMU VE ÖNEMİ

Meyveler sağladıkları kalori, vitamin, madensel maddeler ve güzel görünümleri sayesinde iştah üzerine yaptıkları etkiler bakımından insan sağlığında ve beslenmesinde çok önemli bir yer tutmaktadır.

Ayrıca meyve suyu, konserve, reçel, marmelat, pekmez ve kurutma teknolojilerinin de hammaddesini oluştururlar. İşte bu sebeplerden dolayı Türkiye’nin gerek ekonomik gerekse iç pazarının hareket kazanmasında önemli bir yere sahiptir. Ayrıca son yıllarda artan meyve ihracatıda Türkiye’nin dış ticaret açığına ciddi katkılar sağlarken, üreticinin de yeni pazar alanı keşfetmesine sebep olmuştur.

ÜLKEMİZDE MEYVE ÜRETİMİ

Türkiye’nin iklimi ve toprak yapısı pek çok meyve türünün üretilmesi için uygundur. Dünya üzerinde üretimi gerçekleştirilen bir çok meyve türü Türkiye topraklarında yetiştirilebilmektedir.

Bugün Türkiye’de 35 tür meyve yaygın olarak üretilmektedir. Üzüm, Elma, Zeytin ve Portakal en fazla üretilen meyvelerdir. Çilek, kivi, ahududu ve böğürtlen gibi meyvelerin üretiminde ise hızlı bir artış olmaktadır. TUİK verilerine göre 2013 yılı tahminlerine göre meyve üretimimiz 20 milyon ton civarında gerçekleşmiştir.

Son yıllarda ülkemizde yetiştirilen meyvelerin hem miktarı hem de kalitesi yükselmektedir. Bir çok meyve türünde ihracat yapılarak Ülkemiz döviz kazanmaktadır. Son yıllarda özellikle Kirazda Avrupa’da “Türk Kirazı” imajı yaratılmıştır. Nitekim son yılda kiraz üretimi iki buçuk kat artarak yıllık üretimini 494 bin 325 kilograma yükselmiştir.

Meyve miktar ve kalitesinin artmasında çiftçimizin tekniğine uygun yetiştiricilik yapmasını öğrenmesinin büyük payı vardır. Gelen talepler doğrultusunda organik, yöresel ve iklim bazlı yetiştiriciliğin artmasıyla ürünlerin kalitesinde ve çiftçilerde ciddi anlamlarda bir bilinç yükselmesi görülmektedir.

Modern meyveciliğin gereklerini yerine getirmek hem üreticilerimize hem de Ülkemize önemli kazançlar sağlayacaktır. Bu sayede;

– Ağaçlar erken yaşta verime yatar.

– Her yıl düzenli ürün alınır.

– Dekara daha fazla ağaç dikilerek dekardan çok ürün alınır.

– Budama, ilaçlama ve hasat gibi işlemler daha ucuz ve kolay yapılır.

– Bahçelerde hastalık ve zararlıların kontrolü daha kolay ve etkili yapılır.

– Kaliteli meyve oranı artar ve daha yüksek kar elde edilir.

– Maliyet azalır.

meyvecilik (1)Modern meyveciliğin başlangıcı çeşit, anaç ve fidan seçimine kadar uzanır. İç ve dış pazar isteklerine uygun çeşitlerle tek türden kapama bahçe kurulması tavsiye edilmektedir. Dünyada yaygın olarak kullanılan ve son 10 yıldır Türkiye’de de yaygınlaşan bodur anaçlar tercih edilmektedir. Ülkemizde son yıllarda özellikle elma, armut, ayva, kiraz, vişne, erik ve şeftalide bodur anaç kullanılması hızla yaygınlaşmaktadır.

HALBES NEDEN MEYVECİLİĞE ÖNEM VERİYOR?

Türkiye’nin gelişmekte olan yüzü ‘Meyveciliğe’ önem veriyoruz. Bunun en büyük nedeni, ürün çeşitliliğini arttırırken, gelişmekte olan bu sektöre katabileceğimiz tecrübelerimizin olduğuna inanıyoruz. Yatırımlarımızı yaparken, bölgenin iklimine, toprak yapısına dikkat ediyoruz. Bunun sonucu olarak da diktiğimiz meyve ağaçlarından maksimum verim alabiliyoruz. Aynı zamanda yetiştirdiğimiz ürünlerin tamamını sertifikalandırmak için çalışıyoruz. Bu sertifikalar, gıda güvenliğine önem verdiğimizi göstermektedir.

İlginizi çekebilecek yazılar.