• 0312 865 10 12
  • info@halbes.com

Kapari

HALBES Çorum Dodurga ilçesinde faaliyetlerini HMC Naturel adlı şirketiyle sürdürmektedir. Dodurga’da kaparinin doğal yerleşim yeri olan 150 dönümlük arazi kiralanmıştır. Arazi üzerinde bulunan 30.000 fideye ilave olarak 50.000 kapari fidesi daha dikilmiştir. 2012 yılında 1 ton kapari bitkisi salamura edilerek satışa sunulmuştur. 2013 yılında ise 10 ton kapari üretimi planlanmaktadır.

Kapari, olgunlaşmamış çiçek tomurcukları, yarı olgunlaşmış meyveleri ve küçük yapraklı genç sürgünleri ile ülkemizin kurak ve kıraç yörelerinin eğimli, tarıma uygun olmayan alanlarında doğal olarak yüzyıllardır varlığını sürdüren geniş bir yayılış gösteren, çok yıllık, çalımsı bir bitkidir.

Kapari 150-200 yıl ömürlü olan kumlu ve killi topraklarda yetişebilen, 70-80 metre derinliğe inebilen kökleri ve toprak üstündeki örtüsü sayesinde, erozyon tehlikesi olan alanlarda, dolgu topraklarda toprağı tutmak, toprak kaymasını önlemek için etkili bir bitkidir.

Bir çok ülkede büyük miktarlarda tüketilen ve satışı genellikle salamura şeklinde olan kapari; turşu, salata, pizza üstü, balık ve av etleri yanında garnitür olarak tüketilmektedir.

En önemli ihraç pazarları başta ABD, İtalya, Almanya, İspanya, Hollanda, Danimarka, Yunanistan gibi ülkelerdir.

Daha fazla bilgi için www.hmcnaturel.com