• 0312 865 10 12
  • info@halbes.com

İstanbul Kekiği

İSTANBUL KEKİĞİ

Anavatanı: Doğu Akdeniz, Avrupa Yakası ve Ege Bölgeleri

Türkiye’de doğal olarak yetiştiği yerler: Doğu Akdeniz elementi, Avrupa Yakası, Batı-Güney Anadolu, İzmir, Aydın, Muğla.

Diğer İsimiler: İstanbul Kekiği Türkiye’de Çanakkale Kekiği

Hikayesi: Bu tür 60 cm kadar bir boya erişebilir. Çalımsı görünüşlü, çok yıllık bir bitkidir. Kimyasal bileşiminde uçucu yağında karvakrol bulunmaktadır. Bitki çok değişik şekillerde kullanıma sahiptir. Baharat ve çay olarak kullanılmasının yanı sıra halk ilacı olarak da baş ağrısına ve mide ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir.

stanbul-Keki_i-1-_p.jpg kekik-2_2.jpg kekik-2_1.jpg

Neden Halbes’in İstanbul Kekik’ini tercih etmelisiniz?

İstanbul Kekiği gelişim alanı çok geniş olan çalımsı bir bitkidir. ‘Tıbbi ve Aromatik Bitkiler’ çiftliğinde ürettiğimiz İstanbul Kekiği sahip olduğu ‘İyi Tarım Uygulamaları’ sertifikası sayesinde diğerlerinden farklılık göstermektedir. Yaptırmış olduğumuz analiz sonuçları da ürettiğimiz ‘İstanbul Kekiği’nin kalıntı içermediği ve çok daha kaliteli olduğunu ortaya koymuştur. Sizlerde ürün alırken, ürünlerinizin sertifikalı olup olmadığına lütfen dikkat ediniz. Unutmayınız ki bu sertifikalar, yetiştirdiğimiz ürünlere özen gösterdiğimizi ve uluslarası standartlara göre bardağınıza/sofranıza geldiğini ifade eder. Nitekim bu yolla da sağlığınız için en uygun ve en kaliteli şartlarda yetiştirdiğimiz ürünleri ortaya koyarak, sizlere sunduğumuzu göstermektedir.

Faydaları

Hazırlanışı: Yarım veya bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış kuru yaprağı dallarına bir su bardağı dolusu kaynar suyu eklenir ve üstü kapalı olarak 4-5 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak içilir. French Press’le yapılması da önerilir. Aynı bitki oranlarını French Press’te uygulayarakta güven içerisinde içebilirsiniz

HALBES bünyesinde yetişen TIbbi ve Aromatik Bitkiler