• 0312 865 10 12
  • info@halbes.com

ICSG’de Bütün Dikkatler Halbes’in Hibrit Aydınlatma Direğindeydi

Halbes 2016 yılında çalışmalarını bitirip üretime başladığı yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak çalışan ve hiçbir güç kaynağı olmasa bile 3 gün boyunca kendi enerjisi ile aydınlatma ihtiyacını karşılayan ürününü ICSG Akıllı Şehirler ve Şebekeler Fuarında sergiledi.

Fuarda oldukça ilgi gören hibrit aydınlatma direğinin minyatür formunu, fuar giriş alanında ziyaretçilerin beğenisine sundu. Halbes olarak, olumlu ve olumsuz her türlü feedbacklerin ilgiyle dinlendiği, en çok dikkat çeken ürünlerden birisi olmayı başardık. Belediyelerin oldukça yoğun katılım gösterdiği fuarda, akıllı şehirler kapsamına giren, kendi ihtiyacını karşılayan ve yaklaşık 6 yılda amortisman süresini tamamlayan hibrit aydınlatma direkleri geleceğin enerji ihtiyaçlarına akıllı çözümler sunuyor. Haberleşme olanaklarının sunulduğu, tek bir kaynaktan manuel açılıp kapatılan ya da otomatik olarak aydınlanma ve karartma seçeneği ile sunulan ‘hibrit aydınlatma’ ülkemizin en büyük enerji gider kaleminden olan çevre aydınlatmasında orta vadede tamamen kurtulmasına olanak sağlamaktadır.

Halbes’in yüzde 100 türk malı ibaresi ile ürettiği ve piyasaya sunduğu bu ürün tamamen çevreci olup, rüzgar türbini imalatında ve sektöründe yeni bir soluk getirmeyi hedeflemektedir. Ülkemiz enerjisinin yüzde 70’ine yakının ithal olarak alındığı düşünülürse ve yıllık 11 Milyar TL’lik bir çevre aydınlatması için para harcandığı düşünülürse sektördeki stratejik pozisyonunun anlaşılması daha da kolay olacaktır.

Yenilenebilir enerji kaynakları açısından birim maliyet/kw açısından rüzgar türbinleri en uygun kaynak olmaya yaklaşmaktadır. Ülkemizde en uygun maliyetli yenilenebilir enerji kaynağı, hidroelektrik santralleridir; ancak bu gelişmiş olan ülkelerde rüzgar türbini ile arasında sadece 0.1 $ centlik bir fark vardır. Ülkemizde bu aradaki maliyet biraz daha fazla olsa da geçmişte bu fark daha fazla idi. Günümüze gelindiğinde bu fark iyice kapanmış durumdadır ve gelecekte rüzgar türbinleri en uygun maliyetleri sunan yenilenebilir enerji kaynağı olacaktır. Üretime devam ettikçe enerji alanında ülkece topyekün bir kalkınma içine girilecektir.

Yenilenebilir enerji kaynağı olarak Halbes Enerji’nin rüzgar türbinleri alanında üretim yapması, bu konuda ciddi bir birikime sahip olmasına karşın potansiyeli keşfedilmemiş veya keşfedilmesine izin verilmemiş ülkemize katkılarda bulunmayı hedeflemesinden ötürüdür. Rüzgar enerjisinden, rüzgar türbini vasıtasıyla ve güneş enerjisinden, güneş paneli Vasıtasıyla enerjisini sağlayan hibrit aydınlatma direkleri, 3 gün boyunca rüzgar veya güneş çıkmasa da akülerde biriktirdiği enerji ile kendi ihtiyacını karşılamaktadır. Türkiye rüzgar gücü ve güneşlenme gücüne bakıldığında dizayn edilen sistemin enerjisiz kalması oldukça zor bir ihtimaldir.

Bu bilgiler ışığında Halbes Hibrit Aydınlatma Direklerine en uygun fiyatlarla sahip olmak için lütfen bizimle iletişime geçin.