• 0312 865 10 12
  • info@halbes.com
Faaliyet Alanlarımız

HALBES Türkiye’de Tarım, Hayvancılık ve Sanayi sektörlerinde, temel ilkeleri yenilikçilik ve sürdürülebilirlik olan bir girişim olarak 2010 yılında Ankara’da kuruldu. Kitlesel üretim süreçlerinde üretimin artırılması ve karlılık adına kullanılan yöntemler ile üretilen bitkisel ve hayvansal gıdaların insan sağlığına zarar verdiği artık herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Biz bitkisel ve hayvansal gıdaların doğallık ve çevresel sürdürülebilirlik ilkeleri çerçevesinde üretilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yatırımlarımızı da bu sebepten ötürü, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler, Et ve Bal gibi gıda maddelerinin üretimi yanı sıra yenilenebilir enerji ve gıda kurutma makinesi üretimi alanlarında gerçekleştirdik. Bu yatırımlar sonucunda HALBES ailesine bağlı başka şirketlerimiz de hayat buldu.

Yenilikçi anlayışımız çerçevesinde;

  • Türkiye’nin ilk Tıbbi ve Aromatik Bitki Çiftliği’ni Yozgat’ta kurduk
  • Türkiye’nin ilk Kapari Çiftliği’ni Çorum’da kurduk
  • Doğu Anadolu’nun ilk Damızlık Küçükbaş Hayvan Çiftliği’ni Avrupa Birliği Projesi olarak Kars’ta kurduk
  • Türkiye’nin ilk Tıbbi Balını yetiştirdik

Sürdürülebilirlik anlayışımız içerisinde,

  • Dahi Makine Mühendisi Yücel Hökelek tarafından geliştirilen ve patentleri alınmış olan İKİLİ Kanat Profilli rüzgar türbinlerinin üretilmesi
  • Bünyemizde bulunan her ürünün sertifakalandırılarak Avrupa Birliği standartlarına uygun hale getirilmesi
  • Kendi yetiştirdiğimiz sertifikalı yemlerle beslediğimiz küçükbaş hayvanların üretilmesi
  • İnsan sağlığının korunması ve insanların daha uzun – sağlıklı bir hayata sahip olması adına ürünlerin geliştirilmesi

HALBES Yozgat’ta kurduğu Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çiftliği’nde Ekinezya, Adaçayı, Şekerotu, Tıbbi Nane, Tıbbi Papatya, Sarı Kantaron, Melisa ve on beşin üzerinde tıbbi ve aromatik bitki üretmektedir. Ürettiğimiz bu bitkileri, Yozgat Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan fabrikamızda imal ettiğimiz kurutma makineleri ile kurutmaktayız. Şu anda Haluk Deda markası altında dört çeşit bitki çayı perakende satış noktalarında satışa sunulmuştur.

kuras logo

Kaliteli kırmızı et üretimi için küçükbaş hayvancılık alanını uygun bulduk. Hayvancılık alandaki yatırımlarımız için
Kars ilini seçtik ve böylece KURAS adlı bağlı şirketimiz vücut bulmuş oldu. TKDK IPARD PROGRAMI çerçevesinde 300 baş damızlık koyun işletmesini 2012 yılında faaliyete sokmuş bulunmaktayız.

hmc logo web sitesinde de kullanılan

Kapari bitkisi yetiştirilmesi ile ilgili araştırmalarımızı tamamladıktan sonra Çorum ili Dodurga ilçesinde kaparinin doğal yerleşim yeri olan 150 dönümlük bir araziyi kiralayarak 2011 yılında 50.000 kapari fidesini diktik. Buna ek olarak Dodurga ilçesinin meşhur olan ayva meyvesini de dikkate alarak 2013 yılında 300 adet ayva fidesi diktik ve gelecek yıllarda her biri yaklaşık 1 kg  ağırlığına ulaşabilen ayva meyvelerinin üretimini de gerçekleştirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu alanlardaki yatırımlarımız Çorum ili Dodurga ilçesinde HMC NATUREL adlı bağlı şirketimizin oluşmasını sağlamıştır.