• 0312 865 10 12
  • info@halbes.com

Elma Yetiştiriciliği

ELMA YETİŞTİRİCİLİĞİ

 

Elma, ülkemizde uzun yıllardan beri yetiştiriciliği yapılan, üretim ve alan bakımından öteki ılıman iklim meyvelerinin başında gelen bir meyve türüdür. Türkiye’de elma üretimi yaklaşık 2,5 milyon ton civarında olup, dünyada ilk sıralarda yer almaktadır.

 

YETİŞTİRİCİLİK ÖZELLİKLERİ:

 

İklim İsteği: Elma ılıman, özellikle soğuk ılıman iklim bitkisidir. Akdeniz Bölgesinde 800 m.‘den yukarı yerlerde yetişir. Yüksek ışık yoğunluğu elmada çok iyi renk oluşumunu sağlar. Elma ağacı düşük sıcaklıkların olduğu sert kışlara dayanıklı olmasına rağmen , yüksek yaz sıcağından da hoşlanmaz. Çünkü yüksek sıcaklıkta da bitki gelişimi yavaşlar veya durur. Elma kış dinlenmesine ihtiyaç duyan meyve türü olup, soğuklama gereksinimi  diğer meyvelere göre uzundur.

Soğuğa dayanım, ilkbahar aylarına doğru azalır ve tomurcukların kabarma devresinde bitki soğuğa en duyarlı halini alır. Taç yaprak dökümünün hemen sonrasında, meyvelerin çok küçük olduğu dönem, elmada soğuğa en duyarlı olunan dönemdir.

Yeterli soğuklama olmadığında ise çiçeklerin bir kısmı ölür, geriye kalan çiçeklerin açılması hem daha geç, hem de düzensiz olur. Böylece geç açan çiçekler döllenme yetersizliği nedeni ile dökülür, ayrıca yaprak gözleri sürmez ve ağaç çıplak kalır.

 

Toprak İsteği: Elma yetiştiriciliği için  uygun topraklar; yeterli kireç ve humus bulunduran tınlı, tınlı kumlu ve kumlu tınlı geçirgen, nemli topraklardır. Çok kireçli topraklarda demir alımının engellenmesinden dolayı bitkide sarılık görülür. Elma için toprak derinliği 2 m veya daha fazla olan, hafif asit karakterli (pH=6.0-6.5) topraklar tercih edilir. Bahçe kurulacak alanın alt toprak yapısı, kök gelişimine izin vermeli ve köklerin gelişim göstereceği katmanın suyunun da uzaklaştırılmış olması gerekmektedir.

        

HALBES NEDEN ELMA YETİŞTİRİCİLİĞİ YAPMAK İSTİYOR?

 

Türkiye uzun yıllardır ürettiği elma meyvesi ile önemli bir nüfusa gelir kapısı sağlamış durumda. Son yıllarda yapılan çalışmalar ve iklim özellikleri göz önüne alındığında, Türkiye’nin kaliteli elma yetiştiriciliği ile Avrupa’da ön plana çıktığı görülmüştür. Türkiye’den genelde yurt dışına satılan bu elmaların hem sayısının arttırılması hem de bizim meyvecilik alanında ki bilgilerimiz ile harmalandığında daha kaliteli bir noktaya geleceğine inancımız tam. İşte bu yüzden elma yetiştiriciliğini profesyonel olarak yapmak istiyoruz.

İlginizi çekebilecek yazılar.