• 0312 865 10 12
  • info@halbes.com

Ekinezya

 

 

Yozgat; tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği açısından oldukça elverişli bir ilimizdir. Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü ile yapılan değerlendirme toplantıları sonucunda Yozgat’ta ekinezya üretimi ile projeye başlanılmasına karar verilmiştir. Bu çerçevede Enstitü bünyesinde bulunan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölüm Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi Sayın Ahmet Bircan Tınmaz danışmanlığında, bu Enstitüden elde edilen tohumlardan, Bursa Karacabey’de bulunan Agromar Fide tesislerinde, 2011 yılında, 50.000 fide yetiştirilmiştir. Yetiştirilen fidelerin dikimi; Yozgat Sarıkaya ilçesine bağlı Akbucak köyü arazileri içerisinde bulunan HALBES Ltd. Şti.’ne ait 10 dönüm tarla, tel örgü ile korumaya alındıktan sonra, Organik Grup Yatırım Danışmanlığı Genel Müdürü Sayın Dr. Ayşe Gün ve Ziraat Yüksek Mühendisi Sayın Ahmet Bircan Tınmaz denetiminde Haziran 2011 tarihinde yapılmıştır.

Tıbbi ve Aromatik bitkiler ile ilgili bu girişim Yozgat’ta ilk kez gerçekleştirildiğinden buraya Yozgat Ticaret Odası ve Yozgat Valiliği büyük ilgi göstermişlerdir. Bu çerçevede Yozgat Ticaret Odası Başkanı Sayın Metin Özışık başkanlığında 18.06.2011 tarihinde Yozgat’ta HALBES Ltd. Şti. ile birlikte “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Paneli” düzenlemiştir.

Ekinezya bitkileri çok iyi bir gelişim göstererek çiçek açmışlardır. Bitkilerimiz 07.10.2011 tarihinde hasat edilmeye başlanmıştır. Bitkilerimiz Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde etken madde miktarları açısından incelenmiş ve Avrupa normlarına göre 13 misli yüksek etken madde içerdiği ve Ege Üniversitesi’nde yapılan incelemelerinde de pestisit-kalıntı ve aflotoksin içermediği tespit edilmiştir.

2012 yılında yaprak ve çiçek olarak 2 ton ekinezya ürünü elde edilmiştir.

2013 yılı hasat dönemi Haziran ayı ortasında başlamıştır. Hasat edilen ürünler üç farklı şekilde kurutulmaktadır: ürünlerin bir kısmı çiçek olarak, bir kısmının sadece yaprakları ve kalan bölümün sadece toprak üstü kısımları kurutulmaktadır. Hasat, Eylül ayı ortasına kadar devam edecektir.