• 0312 865 10 12
  • info@halbes.com

Dikey Eksenli Rüzgar Türbini Nedir?

Dikey eksenli rüzgar türbini nedir? Enine dönen rüzgar türbini nedir gibi soruların cevaplarının yer alacağı bu yazımızda çalışma yerine göre farklılık gösteren rüzgar türbinlerinden dikey eksenli rüzgar türbinini göstereceğiz. Dikey eksenli rüzgar türbinleri 3 kanatlı olarak başlayıp tasarım şekline göre kanat sayısı artırılabilmektedir. Dikey eksenli rüzgar türbinlerinde kaç kanat olur sorusunun cevabı, tamamen tasarıma bağlıdır. Tasarım şeklinizi nasıl oturtmuşsanız kanat sayısı da ona göre ortaya çıkmaktadır. Dikey eksenli rüzgar türbinleri maliyetlerinin yüksek olması bu maliyetlere karşılık verimliliklerinin düşük olması da aslında çoğu projenin prestij projesi olarak kalmasına neden olmuştur. Öyle ki bu tip rüzgar türbinlerinden havayollarına giden protokol yollarında, önemli park ve bahçelerde, belediyelerin sosyal tesislerinde gibi alanlarda karşılaşabilirsiniz. Çünkü bu tip rüzgar türbinlerinde maliyetleri düşürmek için redüktör ve kayış kasnak sistemi kullanılır. Redüktörlü sistemler nispten daha kayış kasnak sistemine göre daha pahalı olsa da direct drive sistemlerden daha ucuz olduğu bilinmektedir. Projenin uygulanacağı yere göre rüzgar türbinlerinin uygulama şekli belirlenir ve ona göre çalışma yapılır. Sonuçta maliyet ve verimlilik esasında en optimal nokta belirlenir ve rüzgar türbini buna göre uygulamaya koyulur. Halbes Enerji olarak prestij projelerinizde veya enerjinin ihtiyaç duyduğu bütün noktalarda özel tasarımlarla dikey eksenli rüzgar türbinleri uygulanabilmektedir. Halbes Enerjinin patentli tasarımı olan dikey eksenli rüzgar türbini de size bir farklılık katacak, işletmenizin farkındalığını oluşturacaktır. Tüm bunlarla beraber yenilenebilir enerji tesislerini santrallerine uygulayan tesis sahiplerine de yakın zamanda ciddi vergi indirimleri geleceği konuşulmaktadır.

Dikey eksenli rüzgar türbinlerinin en temel farklılığı daha düşük devirlerde çalışması ve sakin görüntüsüyle güven vermesidir. Genel olarak daha sessiz çalışsa da daha düşük verime sahiptir. Bu konuyla ilgili yapılacak basit bir deneyde bile farklılıklar rahatça görülmektedir.

 

Dünya’da karbon emisyonunun bu kadar ciddi arttığı bir dönemde yenilenebilir enerji kaynakları arasında, dikey eksenli rüzgar türbini uygulanması kaçınılmaz bir uygulama olacaktır. Sadece dikey eksenli rüzgar türbini değil, yenilenebilir enerji kaynakları arasında her tip rüzgar türbini ciddi önem kazanacaktır.

Dikey-Eksenli-Rüzgar-Türbini-Nedir