• 0312 865 10 12
  • info@halbes.com

Bulunduğum Yerde Rüzgar Türbini Çalışır mı?

Bulunduğum yerde rüzgar pervaneleri çalışır mı diye soruyorsanız rüzgar türbinleri hakkında önceki yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz. Öncelikle rüzgar türbinine neden ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz gerekmektedir. Rüzgar türbinlerine duyduğunuz ihtiyaç, kırsal bir alan mı, biraz daha şehir içinde mi yoksa bir benzin istasyonu mu veya bir sanayi tesisi mi? Halbes enerji bütün ihtiyaçlara dönük profesyonel çözüm hizmetleri sunmaktadır. Nitekim bu çözüm önerilerinin tamamı enerji ihtiyacınızı en doğru maliyetlerle karşılamak. Halbes Enerji’nin yapmış olduğu rüzgar türbinleriyle, bulunduğunuz hemen her yerde rüzgar türbini çalışır; ancak burada altının çizilmesinde fayda olan bir nokta var. Verimlilik esasına göre çalışmaya bakılması gerekmektedir. Örneğin bir rüzgar türbini, yatırımı yapılan noktaya göre geri ödeme sürelerini barındırır. Yani rüzgar türbinlerinde amortisman süresi bölgelere göre değişiklik gösterir. Amortisman süresinin bölgeye göre değişmesinin en büyük nedeni rüzgarın her yerde her zaman aynı güçle esmemesidir. Rüzgar Türkiye’nin kimi bölgelerinde ciddi bir güçle eserken kimi yerde daha hafif kimi yerde de ara ara esmektedir. Örneğin Çanakkale Bölgesi Türkiye’de en iyi rüzgar olan nokta neresinin cevabı olarak bilinir.

Oysa Türkiye’de yıllık bazda günlük ve saatlik ortalamaya göre en iyi rüzgar alan bölge Yozgat İli Çayıralan İlçesi dağlık noktalarıdır. Türkiye rüzgar haritasında bu bölgelerin görülmemesi çok normaldir. Türkiye Rüzgar Haritası güncel bir harita olmayıp, istenilen noktanın koordinatsal anlamda, nokta bazında gücünü vermektedir; ancak güncel olmadığından veriler çok da güvenilir değildir. Bu haritada da Yozgat Bölgesine bakıldığında rüzgar gücü bakımından zayıf görülür. Zayıf olduğuna inanıldığı için de rüzgar enerjisi yatırımlarına ve rüzgar enerjisi uygulamalarının kısıtlı olduğu bir bölge olmuştur. Şu anda bu bölge içinde ciddi rüzgar türbini yatırımlarına başlanmıştır.

Halbes Enerji olarak Yozgat Organize Sanayi Bölgesi’nde de rüzgar türbini üretimini gerçekleştirmekteyiz. Rüzgar türbinleri hakkında bölgenizin gücünü merak ediyorsanız, Türkiye Rüzgar Haritasını gözden geçirebilir, bölgenizin tahmini gücünü öğrenebilirsiniz. Yine bulunduğunuz ilin rüzgar gücünü merak ediyorsanız ve bu konuda ciddi yatırımlar yapmayı planlıyorsanız rüzgar ölçüm direkleri, rüzgar türbini uygulamaları, mühendislik hizmetleri gibi alanlarla bizimle iletişime geçebilirsiniz. Şebeke bağlantı süreçlerinin yönetilmesi, gerekli projelerin hazırlanması, tek-hat şemalarının çıkartılması, izinlerin alınması veya lisanssız elektrik üretim yönetmeliğine uygun bütün izinleri alınmış bağlantıya hazır bölgelerin de devir işlemlerini gerçekleştirilmektedir.