• 0312 865 10 12
  • info@halbes.com

Ayva Yetiştiriciliği

AYVANIN KÜLTÜR TARİHİ

ayva (1)Ayvanın anavatanı kuzey – batı İran, kuzey Kafkasya, Hazar Denizi dolayları ve kuzey Anadolu’ dur. Yabanileri doğuda Türkistan’ a kadar uzandığı gibi batıda da Avrupa’ nın Güney bölgelerine ve kuzey Afrika’ ya kadar genişler. Adları sayılan bu yerlerde ayva yabani olarak yetişmektedir.

Ayva kültürü çok eski çağlard  an beri bilinmektedir. Kültürü Anadolu’ dan, milattan önceki yıllarda Yunanistan ve Roma’ ya geçmiştir. Milattan önce 650 yıllarında Yunanistan’ da yetiştirildiği bilinmektedir. Sonradan orta ve doğu Avrupa’ya yayılmıştır.

Ayva bugün Avustralya hariç diğer ülkelerin hepsinde yetiştirilmektedir. Bununla birlikte, bu meyve türü öteki meyvelere göre rağbet görmemiş ve üretimi sınırlı kalmıştır.

 

HALBES NEDEN AYVA YETİŞTİRİCİLİĞİ YAPMAK İSTİYOR?

 

ayva (2)Türkiye uzun yıllardır ürettiği ayva meyvesi ile önemli bir nüfusa gelir kapısı sağlamış durumda. Son yıllarda yapılan çalışmalar ve iklim özellikleri göz önüne alındığında, Türkiye’nin kaliteli ayva yetiştiriciliği ile Avrupa’da ön plana çıktığı görülmüştür. Özellikle Çorum Dodurga Ayvası kendinden bahsettiren, çok özel bir ayva türü olduğunu kanıtlamıştır. İşte bu özelliklerinden dolayı Türkiye’den genelde yurt dışına satılan bu ayvaların hem sayısının arttırılması hem de bizim meyvecilik alanında ki bilgilerimiz ile harmalandığında daha kaliteli bir noktaya geleceğine inancımız tam. İşte bu yüzden ayva yetiştiriciliğini profesyonel olarak yapmak istiyoruz. Bu hedefimize paralel olarak Çorum Dodurga’da bulunan arazilerimize ayva fidelerini diktik. Yapılan araştırmalar sonucunda dikilen ayva fidelerinin her yıl kademeli olarak arttırılmasının uygun olduğu sonucuna vardık.

İlginizi çekebilecek yazılar.