• 0312 865 10 12
  • info@halbes.com

Arıcılık

aricilik

Bal yüksek kalitede besin içerikli bir gıdadır ve besin değerinin yanı sıra Tıbbi uygulamalarda alternatif bir kaynak olarak değerlendirilmektedir. Ülkemiz dünyadaki en önemli bal üretim merkezlerinden biridir.

HALBES olarak hedefimiz ürettiğimiz tıbbi bitkilerin çiçeklerinden faydalanarak içeriğinde tıbbi bitkilerde bulunan faydalı maddeleri içeren bal üretmektir.

Bu amaçla özellikle ekinezya ve karabuğday çiçeklerinden faydalanarak özel bir bal üretmek için çaba gösterdik. 2012-2013 yıllarında elde ettiğimiz 100 kg civarındaki balı Ege Üniversitesi İlaç Geliştirme & Farmokokinetik Araştırma-Uygulama Merkezi (ARGEFAR) Laboratuvarında analizlerini yaptırdık. İçerisinde şeker bulunmadığını ve arıların ballarını ekinezya ve karabuğday çiçeklerinden topladığı polenlerle meydana getirdiğini tespit ettik. 2013 ve 2014 yıllarında ballarımızı kullanan kişilerin ürünlerden çok memnun olduklarını ve özellikle gribe yakalanmayıp hatta kan değerlerinin çok daha iyi hale geldiğini belirttiler.

Bu çok önemli geri bildirim nedeni ile de gelecek yıllar içerisinde işletmemizin hedefleri arasına tıbbi bal üretimini de ekledik. Bu sene kovan sayımızı arttırdık ve daha fazla bal üretimi için çaba göstermekteyiz. Bu konudaki çalışmalarımız 2015 yılı içerisinde de hız kazanarak büyümeye devam edecektir.

 

ARGEFAR-1 copyARGEFAR-2 copyARGEFAR-3 copy

 

 

HALBES bünyesinde yetişen TIbbi ve Aromatik Bitkiler