• 0312 865 10 12
  • info@halbes.com

Adaçayı

ADAÇAYI

Adaçayı-page-001Anavatanı: Dünyanın çeşitli yerlerine yayılmış 900 civarında çeşide sahiptir. Akdeniz Bölgesi doğal yetişme alanı olarak kabul edilebilir.

Ülkemizde doğal yetişme alanları: Türkiye coğrafyasında 88 türü bulunur ve bunlardan 45 tanesi endemik özelliğe sahiptir.

Diğer isimleri: Dişotu ve meryemiye, çalba, şalba, tülüce isimleriyle de bilinir.

Hikayesi: 120 cm yüksekliğe kadar erişebilen, çalı görünüşünde, çok yıllık bir bitkidir. Dalları yatık ve beyaz renkli tüylerle kaplıdır. Yapraklar saplı basit veya 1- 2 kulakçıklı, grimsi beyaz renkli ve kuvvetli kokuludur. Haziran-temmuz aylarında açan çiçekler 2- 6 tanesi bir arada ve leylak renklidir.

 

Neden Halbes’in Adaçayı’nı tercih etmelisiniz?

Adaçayı gelişim alanı çok geniş ve bir çok farklı çeşidi bulunan bir bitkidir. ‘Tıbbi ve Aromatik Bitkiler’ çiftliğinde ürettiğimiz Adaçayı sahip olduğu ‘İyi Tarım Uygulamaları’ sertifikası sayesinde diğerlerinden farklılık göstermektedir. Yaptırmış olduğumuz analiz sonuçları da ürettiğimiz ‘Adaçayı’nın kalıntı içermediği ve çok daha kaliteli olduğunu ortaya koymuştur. Sizlerde ürün alırken, ürünlerinizin sertifikalı olup olmadığına lütfen dikkat ediniz. Unutmayınız ki bu sertifikalar, yetiştirdiğimiz ürünlere özen gösterdiğimizi ve uluslarası standartlara göre bardağınıza/ sofranıza geldiğini ifade eder. Nitekim bu yolla da sağlığınız için en uygun ve en kaliteli şartlarda yetiştirdiğimiz ürünleri ortaya koyarak, sizlere sunduğumuz anlamına gelmektedir.

 

Faydaları:

 

Adaçayının kullanılması sakıncalı olan durumlar

Tansiyonu yüksek olanlara günde 1 bardaktan fazla kullanılması önerilmez. Hamilelere ve karaciğer iltihabı olanlara, iktidar problemi yaşayan erkeklere önerilmez.

 

Hazırlanışı: Yarım veya bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış kuru yaprağı dallarına bir su bardağı dolusu kaynar suyu eklenir ve üstü kapalı olarak 4-5 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak içilir. French Press’le yapılması da önerilir. Aynı bitki oranlarını French Press’te uygulayarakta güven içerisinde içebilirsiniz

 

HALBES bünyesinde yetişen TIbbi ve Aromatik Bitkiler