• 0312 865 10 12
  • info@halbes.com

Ekinezya

EKİNEZYA AFLATOKSİN ANALİZ RAPORU HAZİRAN 2013
EKİNEZYA-AFLATOKSİN-ANALİZ-RAPORU-HAZİRAN-2013-page-001.jpg (2481×3510) EKİNEZYA-AFLATOKSİN-ANALİZ-RAPORU-HAZİRAN-2013-page-002.jpg (2481×3510) EKİNEZYA-AFLATOKSİN-ANALİZ-RAPORU-HAZİRAN-2013-page-003.jpg (2481×3510)
EKİNEZYA KALINTI RAPORU Ekinezya 1
EKİNEZYA-KALINTI-RAPORU-page-001.jpg (2481×3510) EKİNEZYA-KALINTI-RAPORU-page-002.jpg (2481×3510) Ekinezya-1-page-001.jpg (2479×3508)
Ekinezya 2
Ekinezya-2-page-001.jpg (2479×3508) Ekinezya-2-page-002.jpg (2479×3508)

Anavatanı : Kuzey Amerika

Ülkemizde doğal yetişme yerleri: Toprak ayırımı yapmayan Ekinezya bitkisi ekildiği yerlere hızla uyum sağlar ve yetişir.

Diğer isimleri: İHGhGasdEkinezya, Mor koni çiçeği, Koni çiçeği, Amerikan koni çiçeği, Kirpibaşı, Erguvani kirpibaşı, Kirpiotu.

Hikayesi: 60-180 cm.’e kadar boy alabilen, mayıs ayında çiçeklenmeye başlayan, çok yıllık otsu bir bitkidir. Yaprak ve gövdesi hafif tüylüdür. Yaprakları uzun ve mızrağımsı olup tepedekiler sapsız alt taraftakiler ise uzun saplıdır. Ekinezyanın gövdesi silindir şeklinde olup, 25-30 yan daldan oluşur. Çiçekleri genellikle eflatun renkte ve çok sayıda boru şeklinde çiçeklerden oluşmuş konik bir disk şeklindedir. Bir dalda yaklaşık 5 çiçek tablası bulunur. Bir çiçek tablasında uçları ‘v’ şeklinde 24 çiçek petali bulunur.

Neden Halbes’in Ekinezyasını tercih etmelisiniz?

Ekinezya bitkileri çok iyi bir gelişim göstererek çiçek açmışlardır. Bitkilerimiz 07.10.2011 tarihinde hasat edilmeye başlanmıştır. Bitkilerimiz Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde etken madde miktarları açısından incelenmiş ve Avrupa normlarına göre 13 misli yüksek etken madde içerdiği ve Ege Üniversitesi’nde yapılan incelemelerinde de pestisit-kalıntı ve aflotoksin içermediği tespit edilmiştir.

‘Tıbbi ve Aromatik Bitkiler’ çiftliğinde ürettiğimiz Ekinezya sahip olduğu ‘İyi Tarım Uygulamaları’ sertifikası sayesinde diğerlerinden farklılık göstermektedir. Yaptırmış olduğumuz analiz sonuçları da ürettiğimiz ‘Ekinezya’nın kalıntı içermediği ve çok daha kaliteli olduğunu ortaya koymuştur. Sizlerde ürün alırken, ürünlerinizin sertifikalı olup olmadığına lütfen dikkat ediniz. Unutmayınız ki bu sertifikalar, yetiştirdiğimiz ürünlere özen gösterdiğimizi ve uluslarası standartlara göre yetiştirdiğimizi ifade eder. Nitekim bu yolla da sağlığınız için en uygun ve en kaliteli şartlarda ürünleri ortaya koyarak, sizlere sunduğumuzu göstermektedir.

Faydaları:

-Özellikle soğuk algınlığı vakalarında,

– Grip nezle gibi viral hastalıklarda,

-Üst solunum yolları hastalıklarında,

-Vücudun bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde,

-Ağrılı durumlarda,

-İltihaplı hastalıklarda (Bakteri ve mantar enfeksiyonları)

-Yılan, akrep vb böcek sokmalarında

-Deride meydana gelen sivilce alerjik durumlarda

Ekinezyanın kullanılması sakıncalı olan durumlar

Ekinezya otoimmün hastalığı olan bireylerde kesinlikle kullanılmamalıdır. Otoimmün hastalığı vücudun bağışıklık sistemiyle Ekinezyanın Faydalarıalakalıdır ve ekinezya kullanan bireydeki bağışıklık sistemini uyarmakta ve bağışıklık mekanizmalarını harekete geçirmektedir.

Ayrıca ekinezya 1 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.  Çünkü 1 yaşın altındaki çocukların bağışıklık sistemleri olgunlaşmamış olacağından ciddi yan etkiler görülmesi kuvvetle muhtemeldir.

Diğer yandan ekinezyanın 1–12 yaş arası çocuklarda kullanılabileceği bildirilmişse de kullanılmamasının daha doğru olacağı kanaati daha yaygındır. Çünkü 1–12 yaş arası çocuklarda ekinezyanın etkileri daha tam olarak bilinmemektedir. Bu konuda yeterli veri yoktur.

Eğer sürekli ilaç kullanılan bir rahatsızlığınız varsa ekinezya kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurunuz.(Biz ilaçlarla birlikte şifalı bitkilerin bilinçsizce tüketilmesin tavsiye etmiyoruz.)

Ekinezyanın hamilelerde ve emziren annelerde kullanımı doğru değildir.

Ekinezyanın Kullanım Şekilleri.

Ekinezya genelde çay olarak tüketilmektedir. Ancak etken maddelerini içerir tabletler ve kapsüllerinin satıldığı bilinmektedir. Ekinezya çayıAktarlarda kuru halde satılan ekinezyanın nasıl kullanılacağını yine alışverişi yaptığınız aktardan öğrenebilirsiniz.

Bazı durumlarda ekinezya ezilerek haricen( vücut içerisine alınmadan deriye sürülerek) kullanılmaktadır. Sivilce, derma, deri alerjileri böcek sokmaları bunlara örnektir.

Ekinezya hakkında bilinmesi gereken diğer bilgiler

Her şifalı bitki de olduğu gibi bu bitkide de dikkatli tüketim şarttır.

Özellikle şunu unutmayınız ki insan vücudu kişiden kişiye farklılık gösterir ve ekinezya da kimine çok iyi gelebildiği gibi kimi için ise kâbusa dönüşebilir. Ekinezya kullanırken vücudunuzu iyi takip edin ve olumsuzlukla karşılaşırsanız hemen kullanımı kesin. Özellikle domuz gribi, herhangi soğuk algınlığı gibi hastalıkların belirtilerini görür görmez ekinezya kullanmaya başlayın ve grip geçer geçmez de ekinezya kullanımını durdurun.

Çocuklarda hamilelerde ve emziren annelerde kesinlikle kullanmayın.

Hazırlanışı: Yarım veya bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış kuru yaprağı dallarına bir su bardağı dolusu kaynar suyu eklenir ve üstü kapalı olarak 4-5 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak içilir. French Press’le yapılması da önerilir. Aynı bitki oranlarını French Press’te uygulayarakta güven içerisinde içebilirsiniz

HALBES bünyesinde yetişen TIbbi ve Aromatik Bitkiler